رضویان: صدرعاملی اولین ملودرام بعد از انقلاب را ساخت/ آهنگرانی: صدرعاملی زندگی‌ام را تغییر داد

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مراسم بزرگداشت رسول صدرعاملی عصرامروز سه شنبه ۱۳ تیرماه با حضور جمع کثیری ازهنرمندان در سینما فلسطین اصفهان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم ویدیویی از رسول صدرعاملی به نمایش در آمد.

امیرشهاب رضویان که اجرای این مراسم را برعهده داشت  گفت که رسول صدرعالمی را از دوران جوانی که فیلم خونبارش را ساخت می‌شناسم و به نظرم فیلمساز درجه یکی است. رسول با فیلم گلهای داوودی اولین فیلم ملودرام سینمای پس از انقلاب را ساخت.

در ادامه این مراسم رسول صدرعاملی به روی صحنه فراخوانده شد. سپس کلیپی از آثار رسول صدرعاملی به نمایش درآمد.

رسول صدرعاملی در این مراسم گفت: بسیار خوشحالم که در زادگاه خودم مراسم بزرگداشت برایم می‌گیرند. برای ما فیلمسازان توقفی وجود ندارد برای همین است که عمدتاً زمانی که فیلمی را کار می‌کنیم از دنیا می‌روم. اصفهان بار دیگر با جشنواره کودک و نوجوان طراوت را به خود بازگردانند. دلم برای فیلمهای که در سالها قبل ساخته‌ام تنگ شده است، چقدر خوب بود آن سالها، چقدر حال خوبی داشت سینمای ایران. حال ما جشنواره کودک و نوجوان می‌توانیم امید را به سینمای ایران  بازگردانیم.

وی ادامه داد:در آن سالها با تمام کمبودهایی که وجود داشت فیلمسازان با تمام توان خود فیلم می‌ساختند و این موضوع باعث می‌شد که فیلمهای سینما در آن سالها به دل مخاطبان بنشیند. در آن سالها سینمای کودک و  نوجوان بسیار با عظمت بود فیلمهایی مانند الو الو من جوجو ام، قصه مجید، گربه آواز خوان و غیره چقدر به دل مخاطبان نشست، اما متاسفانه باید بگویم که از آن سینمای کودک بسیار جذاب چیزی باقی نمانده است.

این کارگران سینمای ایران اظهار کرد: خوشبختانه مخاطبان امروز به سینما بسیار علاقه‌مند هستند از هر خانواده می‌توان حداقل و نفر را پیدا کرد که به سینما بسیار ویژه به سینما علاقه داشته باشد، البته این موضوع کار ما فیلمسازان را سخت می‌کند چرا که باید برای این مخاطبان تولید آثار و محتوای درخور داشته باشیم.

در ادامه این مراسم از هنرمندان چون سیروس الوند، رهبر قنبری، کیومرث پوراحمد، بهزاد خداویسی، مجید برزگر، امیر عابدی، جعفر صانعی مقدم، نیما عباسپور، وحید نیک خواه آزاد، اکبر خامین، داریوش باباییان، محمد احمدی، پانتاها تاج بخش، علیرضا داودنژاد، طهماسب صلح جو، فرشته طائرپور، پگاه آهنگرانی، میلاد صدرعاملی، محمدرضا رضاداد، عباس کیارستمی به عنوان هنرمند تاثیرگذار سینما کودک و نوجوان  نام برده شد.

وحید نیکخواه آزاد درباره رسول صدرعاملی گفت که من خودم را در حدی نمی‌دانم که درباره کارهای رسول صدرعاملی صحبت کنم، بسیاری از ما سینماگران در راهی گام برداشتیم که رسول صدرعاملی آن را ساخت. من شخصاً از رسول بسیار آموختم، رسول به ما یاد داد که فیلمهایی که کودکان علاقه‌مند به آن هستند بی ارزش نیستند. رسول برای من همیشه دوستی بوده است که گره از مشکلاتم باز می‌کرده است. او کسی است که همه در سینما به نیکی از وی یاد می‌کنند.

سپس کیومرث پوراحمد به روی صحنه آمده و گفت: در ایران که فیلم سازی است به نام محمد بزرگ نیا که تمام فیلم هایش روی دریاست، فیلمساز دیگر است به نام رسول صدرعاملی که درباره نوجوانان دختر فیلم ساخته است، من که استاد ساخت فیلم های کودک و نوجوان هستم به رسول حسرت می‌خورم. رسول ویژگی ای دارد که هر کسی با او می‌نشیند حال خوبی پیدا می‌کند. رسول صدرعاملی همیشه، رسول صدر عاملی است.

در ادامه این مراسم پگاه آهنگرانی و میلاد صدرعاملی به روی صحنه آمدند.

پگاه آهنگرانی در این مراسم اظهار کرد: بسیار خوشحالم که در جشنواره‌ای حضور دارم که برای اولین‌بار در آن حضور پیدا کرده بودم و جایزه دریافت کرده بود. یادم است که سال ۷۷ سفری رفته بودم که مادرم در پروژه دستیار بودند به همین خاطر در فیلم دختری با کفشهای کتانی بازی کردم. می‌دانستم که به دنبال بازیگر برای این فیلم می‌گردند، ولی بسیار اتفاقی برای بازی در فیلم دختری با کفشهای کتانی انتخاب شدم.

وی ادامه داد: آقای صدرعاملی فردی بودند که در زندگی من تغییر ایجاد کردند.  چقدر خوب می‌شود که آدم‌ها به دنبال تغییر مثبت در زندگیشان باشند.

صدرعاملی نیز گفت: باورپذیری کاراکتر و شخصیت به قدری درباره پگاه وجود داشت که او را انتخاب کردیم. درباره حضور میلاد در فیلم هم باید بگویم خیلی ناگهانی شد و بعد از آن دیگر نه خودش علاقه‌ای داشت و نه خودم و دیگر هم بازی کرد. حبیب رضایی و محمدرضا تخت‌کشیان پیشنهاد کردند که میلاد بهترین فرد برای آن نقش است.

میلاد صدرعاملی در این نشست اظهار کرد: از بیرون شاید فکر کنند چون پسر آقای صدرعاملی هستم انتخاب شدم. اما حالا دو سالی است که روی فیلمنامه فیلم خودم کار کردم و به تازگی در مرحله انتخاب بازیگر هستم تا بتوانم فیلم خودم را بسازم. بچه‌های دهه‌های امروز حق این را دارند که دوباره فیلم‌های نوجوانانه خوب برایشان ساخته شود.

در ادامه این مراسم مهدی جمالی‌نژاد شهردار اصفهان و مهدی رضاداد دبیر سی‌امین جشنواره فیلم کودک و نوجوان روز صحنه حضور پیدا کردند.

مهدی جمالی‌نژاد شهردار اصفهان در این مراسم گفت: کشور ما در حوزه هنر اساتید بسیار دارد یکی از آنها آقای صدرعاملی است که سالها با فیلمهایش زندگی کردیم.

در پایان این مراسم با تقدیم لوح تقدیر و هدایا از فعالیت‌های رسول صدرعامل تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *