آموزش پزشکی از بدنه بهداشت‌ودرمان جدا می‌شود/مصیبت بزرگ سلامت

هاشمی با بیان اینکه در کنار همه مسئولیت‌ها، طرح تحول سلامت شروع شد، افزود: طرح تحول سلامت با اقدامات مناسب خوبی آغاز شد و در آغاز اجرا هم، منابع به خوبی تخصیص می‌یافت اما در ادامه مسیر به دلیل کم لطفی‌ها و اذیت‌های شرکای وزارت بهداشت، حمایت نشد اما این طرح با وجود مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت و امیدواریم به لطف الهی بتوانیم از گرفتاری های موجود سربلند بیرون آییم.

وی افزود: طبیعی است دانشگاهی مثل دانشگاه تهران با مسئولیت‌های سنگینی مواجه است چراکه در شهری مثل تهران که آوازه اش از دور خوش است و وقتی پوسته شهر را کنار بزنید و ورود پیدا کنید متوجه می‌شوید مشکلات و گرفتاریهای موجود در زندگی مردم و حاشیه نشینان این شهر بزرگ زیاد است.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه حوزه سلامت بیشتر شاهد لایه‌های پنهان گرفتاریهای در حوزه بهداشت و درمان است، افزود: ما به دلیل نوع و نفس کارمان بیشتر در زندگی مردم هستیم و مدعی هستیم که وزارت بهداشت نسبت به همه دستگاههای اجرایی و کل دولت با مردم بیشتر مراوده دارد و آنها و مشکلاتشان را بیشتر درک می‌کند.

هاشمی افزود: در کنار این مسئولیت‌ها اداره مجموعه بهداشت و درمانی که تحت مدیریت دکتر جعفریان بود کار بسیار سخت و مشکلی بود که خوشبختانه تا آنجایی که امکانات وجود داشت و در اختیارمان بود به خوبی انجام شد.

وی با بیان اینکه همه دانشگاهیان و افرادی که کار اجرایی انجام می‌دهند می‌دانند که این کار سخت و مشکل است، افزود: ما قدر شناس این افراد هستیم و دکتر جعفریان یکی از شاخص ترین مدیران ما بودند.

هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر وزارت بهداشت با ۱۸هزار میلیارد تومان طلب و ۱۵هزار میلیارد تومان بدهی مواجه است، افزود: در حال حاضر وزارت بهداشت و دانشگاهها تراز مالی مثبت دارند، اما زمانی که طرح تحول سلامت را شروع کردیم، تزار مالی دانشگاهها و بیمارستانها منفی بود و در مرز ورشکستگی بودند، البته این تراز مثبت مالی زمانی مفید است که مطالبات وزارت بهداشت را پرداخت کنند.

وی افزود: اکنون سه هزار میلیارد تومان تراز مثبت مالی در وزارت بهداشت داریم اما شرکای وزارت بهداشت طلب‌ها را نمی‌دهند و من به عنوان وزیر بهداشت به جای اینکه به دنبال حل مسائل کلان آموزشی و بهداشتی و درمانی مردم باشم از صبح تا شب باید به دنبال پول بدوم و ۷۰ درصد وقت من صرف این کار می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *