۸۹ درصد آب حوضه دریاچه ارومیه در بخش کشاورزی صرف می‌شود

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، مجید خدابخش عصر امروز در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی دریاچه ارومیه با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه برای ما اولویت دارد اظهار کرد: احیای دریاچه یکی از اصلی‌ترین مطالبات مردم است و باید برای جلوگیری از خشکیدن دریاچه از تمامی ابزارها و امکانات و منابع مالی و همراهی مردم برای احیای دریاچه استفاده کنیم.

وی افزود: رئیس سازمان محیط زیست اعلام کرده برای احیای دریاچه ارومیه بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است که باید برای سلامتی مردم منطقه و جلوگیری از آثار سوء آن این اعتبارات را به گونه‌ای تأمین کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در دهه ۶۰ و ۷۰ مسئله مهم آن روز، پیشروی آب دریاچه بود اما امروز پس از گذشت ۲۵ سال اوضاع برعکس شده است ابراز داشت: قسمتی از دلایل خشک شدن دریاچه ارومیه مربوط به تغییر اقلیم بوده و بخشی نیز ناشی از اقدامات انسانی است.

وی با تاکید بر اینکه اگر فرض کنیم چاه‌های غیر مجاز بر اثر بی آگاهی حفر شده‌اند، باید به این نکته هم توجه کنیم که سدها هم با مطالعات مشاوران توسط دولت احداث شده است گفت: در همه مراحل ساخت، نظارت و اجرای سد مشاورانی حضور داشته‌اند که وضعیت به وجود آمده از عجایب است و نشان دهنده این است که در همه حوزه‌ها باید مدیریت علمی حاکم شود.

خدابخش با اشاره به اینکه ۸۹ درصد آب در حوزه در کشاورزی صرف می‌شود افزود: باید برای کشت چغندر قند و محصولات پرمصرف آب، کشت جایگزین تعیین شود و مصرف آب در حوزه کشاورزی مدیریت شود.

وی با تاکید بر جامع نگری و آینده نگری در اجرای طرح‌ها اضافه کرد: باید به مسائل به صورت جامع‌تر نگاه کنیم چراکه اگر در اجرای طرح‌ها به استانداردهای زیست محیطی توجه نکنیم محیط زیست ضربه سنگینی وارد می‌کند.

خدابخش با بیان اینکه اگر به پیوست‌های زیست محیطی و فرهنگی و علمی و اجتماعی توجه نکنیم اثرات منفی آن در سال‌های آینده پدیدار می‌شود ادامه داد: خشک شدن دریاچه ارومیه حاصل آثار سوء توسعه است که با کم توجهی به حوزه‌های دیگر به وجود آمده و نشان از عدم جامع نگری به موضوع توسعه است.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *