سی و سه پل اصفهان و نقشه‌هایی که آینده‌اش را محاصره کرده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، همه چیز از سقوط یک کودک شروع شد؛ ماجرایی که سبب شد تا مسئولان میراث فرهنگی برای جلوگیری از سقوط‌های بعدی چاره‌ای اندیشیده و در تصمیمی زودگذر و شتاب زده نرده‌های چوبی برای یکی از دهانه‌های سی و سه پل نصب کنند.

نرده‌هایی که با نصب آن واکنش کارشناسان میراث فرهنگی، معماران و اساتید در این حرفه را با خود همراه داشت، این واکنش‌ها تا جایی بود که مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان در اظهار نظری از موقتی‌بودن نصب این نرده‌ها خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان گفت: در سالیان اخیر گزارش‌هایی مبنی بر سقوط برخی گردشگران و حتی مردم از لبه‌های طبقه دوم این دو پل تاریخی به‌ویژه در راهروهای سرپوشیده آن‌ها ارائه شده است، برای ساماندهی وضعیت تردد و حفظ امنیت مردم و گردشگران، از یک سال گذشته کارگروهی در اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان با مشارکت سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان تشکیل و برای ساماندهی امنیت عبور گردشگران حداقل ۵ طرح ارائه و مقرر شد این طرح‌ها صرفا در یک دهنه از پل سی و سه پل به صورت آزمایشی اجرا شد و پس از برآوردهای کارشناسی تلاش می‌کنیم به طرحی واحد دست یابیم.

الهیاری به دغدغه‌های حفاظت از پل‌های تاریخی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه دغدغه اساسی و اولویت اداره‌کل میراث فرهنگی استان حفظ کالبد و سیما و منظر پل‌های تاریخی زاینده‌رود است، نرده‌های نصب شده به بدنه پل سی و سه پل صرفا در یک دهنه به‌صورت آزمایشی بوده و پس از بررسی‌های کارشناسی و اخذ نظرات کارشناسان و دوست‌داران میراث‌فرهنگی و جمع‌بندی آن‌ها، تصمیم نهائی را برای امور حفاظتی در پل‌های تاریخی اتخاذ می‌کنیم.

به نظر می‌رسد طراحی و نصب چنین نرده‌هایی در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیشتر شبیه به یک اقدام بود تا به افکار عمومی پاسخ دهد که میراث فرهنگی برای نجات مردم اصفهان از سقوط از هیچ اقدامی فروگذار نمی‌کند.

اگر چه در این  مدتی که نرده‌ها نصب شد افراد زیادی اظهارنظر کردند که روز گذشته طاهری معاون میراث فرهنگی گفت: تنها کارشناسان میراث فرهنگی باید در این مورد  اظهارنظر کنند.

معاون میراث فرهنگی اصفهان تاکید می‌کند: ایجاد یک راهکار برای جلوگیری از بروز اتفاقاتی مشابه سقوط کودک به رودخانه و درگذشت آن، باید توسط کارشناسان میراث فرهنگی بررسی و تائید شود، تائید نهائی نیز توسط این اداره کل انجام می‌شود، فردی که تخصص میراث فرهنگی ندارد نباید در این زمینه مداخله کند.

در نهایت طرح نرده‌گذاری هم رد شد. معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان می‌گوید: طرح «نرده‌کشی» در دهانه‌های سی‌وسه پل اصفهان، توسط کارشناسان میراث‌فرهنگی رد شده و اکنون در حال بررسی‌های بیشتر در این زمینه هستیم.

وی با بیان این‌که نرده‌کشی در دهانه‌های سی و سه پل تائید نشده است، بیان می‌کند: بنابراین شورای فنی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در جلسات بیشتر راهکارهای دیگر را بررسی می‌کند.

به گفته‌ طاهری، هنوز طرح جدیدی به عنوان جایگزین نرده‌های چوبی در دهانه‌های سی‌وسه پل به دست نیامده و باید بررسی‌های بیشتری انجام شود.

 وی در پاسخ به این‌که این نمونه نرده‌های چوبی پیش از این روی دهانه‌های «پل‌خواجو» استفاده شده است، ادامه می‌دهد: در سال‌های گذشته چند دهانه از پل خواجو نرده‌های چوبی کوچکی داشت که آن‌ها هم‌چنان در جای خود هستند، اما نمی‌توان این مشابهت را نمونه تائید این کار برای سی وسه پل دانست.

این در حالی است که سخن تمام کارشناسان این بود که نباید در کالبد و ظاهر معماری دست برد علیرضا جعفری‌زند کارشناس میراث‌فرهنگی در این مورد می‌گوید: پل محل عبور و مرور است هر کسی رد می‌شود و ممکن است اتفاقی بیفتد، باید احتیاط کرد به نظر من تغییر فرم هویت آن را تغییر می‌دهد.

وی گفت: می‌توان به جای نرده مسیر عبور مرور را تغییر داد اما نباید خود پل را تغییر داد، برای مثال برای جلوگیری از اتفاقات نمی‌توان تمام حاشیه خیابان را نرده و یا فنس بکشیم؛ لازمه آن احتیاط است وقتی یک نفر می‌افتد در بوق و کرنا می‌کنند اما سوال من این است در همین شهر اصفهان آیا حوادث دیگری رخ نمی‌دهد؟ پس باید افراد در این موارد احتیاط به خرج دهند.

جعفری زند بیان کرد: فنس و نرده گذاشتن سبب تغییر هویت بنای تاریخی  است و موافق آن نیستم نباید تغییر فرم ایجاد شود، عالی قاپو نرده‌های چوبی از قدیم داشته حالا یک نفر تکیه بدهد و بیفتد می‌شود نرده استحکام بخشید، اما تغییر در آن صحیح نیست.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *