نقش ارشاد باید در حمایت از مطبوعات محلی پررنگ تر باشد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد٬ مهرداد ابراهیمی ظهر امروز در نشست با مدیران رسانه‌های مکتوب و خبرگزاری‌های خراسان شمالی اظهار داشت: رسانه‌ها بازوی نظارتی دستگاه‌های اجرایی هستند.

وی افزود: در زلزله اخیر اگر رسانه‌ها نبودند٬ عمق فاجعه پیدا نبود و عملکرد رسانه‌ها در انعکاس اتفاقات زلزله و تشویق مردم برای خدمت و کمک‌رسانی٬ قابل تقدیر است.

معاون سیاسی٬ امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی با بیان این‌که همه رسانه‌ها باید دارای اتاق فکری مجهز و با سواد باشند٬ تاکید کرد: در دنیا همه رسانه‌ها اتاق فکری دارند که خط رسانه‌ای دنیا را مشخص می‌کنند. هر کسی در رسانه از سواد و آگاهی بیشتری برخوردار باشد٬ آن رسانه وضعیت بهتری دارد. جنگ رسانه‌ای این روزها در صفحات روزنامه‌ها و فضای مجازی نقش بسته و جنگی بدون خون‌ریزی است که می‌تواند دولت‌ها را تغییر دهد و این قدرت رسانه است.

ابراهیمی گفت: هدف از جنگ رسانه‌ای تاثیرگذاری بر عقاید مردم است و در رسانه‌های استانی هم باید به این نکته توجه داشت که مجموعه افکار استانی، وضعیت ملی را تصویر کرده و می‌سازد. رسانه‌ها بر ذائقه مردم هم تاثیر می‌گذارند و تاثیر به‌بسزایی در فرهنگ و عقاید مردم دارند.

وی ادامه داد: راه‌اندازی زیرساخت‌های دسترسی به فضای مجازی٬ برای دسترسی آسان به رسانه‌ها٬ امروزه یک ضرورت است و تاکید همیشگی مدیریت استان به مخابرات و زیرساخت٬ برای تکمیل زیرساخت‌ها برای ورود سرمایه‌گذاران به استان بوده است چرا که  معتقدیم با راه‌اندازی و سهولت دسترسی به رسانه‌ها٬ حتی سرمایه‌گذاران نیز رغبت بیشتری برای حضور در استان پیدا می‌کنند.

معاون استاندار خراسان شمالی با اشاره به برخی کاستی‌های اقتصادی در جریان مطبوعاتی استان اظهار داشت: رسانه‌های مکتوب برای اقتصاد رسانه قبل از شروع به کار باید به فکر مسائل مالی باشند. البته وظیفه ما این است که تسهیلات را برای رسانه‌ها هموارتر کنیم و با ارائه تسهیلات کم سود٬ این فضا را تغییر دهیم.

وی با انتقاد از اداره کل ارشاد استان در زمینه عدم توجه به رسانه‌های مکتوب در استان خراسان شمالی گفت: نقش اداره کل ارشاد در عرصه رسانه‌ها قابل نقد است و ارشاد باید پاسخ دهد که چرا در امتیازبندی کشوری٬ مطبوعات استان پایین‌ترین رتبه را دارند از این رو، باید نقش حمایتی ارشاد در رابطه با مطبوعات پررنگ‌تر باشد.

معاون استاندار خراسان شمالی همچنین از رسانه‌های استان خواست٬ نقد منصفانه را چاشنی فعالیت‌های خود قرار دهند.

وی تاکید کرد: اطلاع‌رسانی باید سریع، صریح و مسئولانه باشد و به ویژه در مواقع بحران باید با شایعات مقابله کرد.

ابراهیمی خاطرنشان کرد: به‌زودی کارگروه رسانه در استان خراسان شمالی تشکیل می‌شود و موضوعاتی از قبیل سند راهبردی رسانه‌های استان در این کارگروه به تصویب می‌رسد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *