موزه "خون" ایران افتتاح شد

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در مراسم افتتاح موزه اسناد و آثار تاریخی انتقال خون جمهوری اسلامی ایران؛ علی اکبر پورفتح اله – مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به وجود اسناد متعدد انتقال خون کشور از قبل از انقلاب که براساس مشاهدات خود در انبار این سازمان مجلات و آثار بسیاری وجود داشت که در حال آسیب بود، عنوان کرد: همچنین در سایت سازمان امکانی فراهم خواهد شد تا افراد بتوانند از موزه اسناد و آثار تاریخی انتقال خون بازدید کنند.

همچنین در این مراسم دکتر فریدون علا – بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران نیز عنوان کرد: انتقال خون برخلاف تصور عموم نه تنها یک امر فنی است بلکه یک امر اجتماعی است.

بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران با تشریح قابلیت‌های اسناد و آثار و فعالیت‌های سازمان انتقال خون ایران نسبت به کشورهای دیگر از جمله مصر که خود بارها به این کشور سفر کرده بود، به مزاح بیان داشت: بنده را نیز باید در موزه گذاشت.

گفتنی است فریدون علاء پزشک، متخصصِ برجستهٔ خون‌شناسی، محقق، تاریخ‌شناس و استاد سابق دانشگاه است که به عنوان «پدر جامعه هموفیلی ایران» و عضو افتخاری فرهنگستان علوم پزشکی ایران و یکی از متخصصان علوم پزشکی در ایران شناخته می‌شود که  است. همچنین او را بنیانگذار اولیه سازمان ملی انتقال خون ایران می‌دانند.

در موزه اسناد و آثار تاریخی سازمان انتقال خون جمهوری اسلامی ایران، آثار متعدد آزمایشگاهی به همراه اسناد فعالیت‌های سازمان انتقال خون ایران از زمان تاسیس قبل از انقلاب به نمایش گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید: جادوی «دست» اجاق کوران / ۸۰۰ سال دربه‌در یک بچه + تصاویر

بیشتر بخوانید: گفت‌وگویی با طعم تنباکوی کاوندیش سیاه با مرد موطلایی پشت صحنه‌های “هزاردستان”

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *