هدف اسرائیل از حمله به مواضع ارتش سوریه چیست؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو امروز نوشت: فرماندهی نیروی هوایی سوریه اعلام کرد که سامانه‌های دفاع ضدموشکی این کشور موفق شدند حمله موشکی اسرائیل به تاسیسات نظامی در منطقه دمشق را دفع کرده و بیشتر موشک‌های شلیک شده از سوی هواپیمای متجاوز اسرائیلی را نابود کنند. طرف اسرائیلی هیچ تفسیری در باره این حادثه ارائه نداده است.

هواپیماهای جنگی اسرائیلی طی چند سال اخیر دهها بار به مواضعی در خاک سوریه حمله کرده‌اند که آخرین بار آن در تاریخ نهم ژانویه بود. ولی اینبار این حمله یک روز بعد از بازدید “بنیامین نتانیاهو” نخست وزیر اسرائیل از مناطق مرزی سوریه و هشدار وی به دمشق صورت گرفت.   

بر اساس اطلاعات رسانه‌های گروهی سوری، حمله جدید اسرائیل به منطقه‌ای نظامی در ۱۰ کیلومتری دمشق صورت گرفت که یک مرکز تحقیقاتی-علمی در آن قرار دارد که آمریکا و فرانسه آن را به اتهام «نقش داشتن در تولید تسلیحات شیمیایی» مورد تحریم قرار داده اند. نخستین بار اسرائیل در سال ۲۰۱۳ و یکبار هم در ماه دسامبر سال گذشته به این مرکز حمله کرده بود.

این در حالی است که مقامات دمشق معتقدند که اسرائیلی‌ها در واقع به تروریست‌هایی کمک می کنند که همچنان با نیروهای دولتی می جنگند.

هدف اقدامات تل آویو- دمشق، تهران و حزب الله لبنان است

“ایرینا ازویاگیلسکایا” کارشناس ارشد و عضو شورای علمی موسسه شرق شناسی آکادمی علوم روسیه به این روزنامه گفته است: «برای مقامات تل آویو این مهم است که آنچه در سوریه رخ می دهد، آسیبی به امنیت آنها وارد نکند. برای آنکه آنها معتقدند ارتش سوریه، نیروهای نظامی ایران و حزب الله لبنان که متحدین اصلی دمشق و دشمن شماره یک اسرائیل بشمار می روند، علیه آنها اقدام می کنند. اسرائیل تلاش می کند نشان دهد که همه طرفینی که در حل و فصل اوضاع سوریه دخیل هستند، به دنبال منافع خود بوده و برخی از این منافع به ضرر آنهاست.»

مقامات اسرائیلی دائما از خطر افزایش نفوذ ایران و از این طریق، نفوذ حزب الله در سوریه صحبت به میان آورده اند. این موضوع در آخرین سفر نتانیاهو به مسکو و مذاکرات وی با “ولادیمیر پوتین (هفته گذشته) نیز دوباره مطرح شد. این در حالی است که مقامات رسمی روسیه تاکنون هیچ قولی در این باره به مقامات اسرائیلی نداده اند، ولی در عین حال در کنترل حریم هوایی سوریه، مانع از ادامه حملات هواپیماهای اسرائیلی به اهداف مورد نظرشان در خاک سوریه نیز نشده اند.

در آستانه آخرین حمله هوایی اسرائیل به سوریه، نتانیاهو از بلندی‌های جولان که تا سال ۱۹۶۷ به سوریه تعلق داشته و بعد از آن به اشغال اسرائیل درآمد، بازدید کرد. طبق اطلاعات رسانه‌های اسرائیلی، هدف از این سفر بازدید از وضعیت امنیتی در مرزهای شمالی بود تا هشداری به دولت سوریه، ایران و حزب الله باشد.

این سفر در حالی صورت گرفت که اوضاع در مرز لبنان با اسرائیل نیز وخامت پیدا کرده است. بیروت و تل آویو نسبت به آبهای ساحلی دارای منابع نفت و گاز در دریای مدیترانه مدعی هستند و حزب الله لبنان هشدار داده است که از تمامی امکانات خود برای دفاع نه تنها از تمامیت ارضی لبنان، بلکه از منافع این کشور در دریای مدیترانه، استفاده خواهد کرد.  

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *