دعای روز ششم ماه مبارک رمضان + صوت

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در بیان عظمت ماه رمضان همین بس که قرآن کریم کتاب هدایت تمام بشریت در این ماه آن هم در شب قدر که برتر از هزار ماه است، نازل شده است، ماهی که به ماه مهمانی الهی شناخته می‌شود و بر اساس روایتی از پیامبر(ص)، ماهى است که ابتدایش رحمت، میانه‌‏اش مغفرت و پایانش اجابت و آزادى از آتش جهنم است.

اینک به‌مناسبت فرا رسیدن ششمین روز از ماه مبارک رمضان، دعای روز ششم این ماه شریف به‌همراه شرحی از آن منتشر شده است:

* * * * *

اللَّهُمَّ لاَ تَخْذُلْنِی فِیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ وَ لاَ تَضْرِبْنِی بِسِیَاطِ نَقِمَتِکَ‏

 اى خدا مرا در این روز به واسطه ارتکاب عصیانت خوار مساز و به ضرب تازیانه قهرت کیفر مکن

وَ زَحْزِحْنِی فِیهِ مِنْ مُوجِبَاتِ سَخَطِکَ بِمَنِّکَ وَ أَیَادِیکَ یَا مُنْتَهَى رَغْبَةِ الرَّاغِبِینَ‏

و از موجبات خشم و غضبت دور گردان به حق احسان و نعمتهاى تو به خلق اى منتهاى آرزوى مشتاقان.

شرح دعا از آیت‌الله مجتهدی:

تفاوت گناه و تقوا

گناه انسان را خوار و ذلیل می‌کند؛ اما تقوا انسان را عزیز می‌کند، هرچند تحصیلات عالیه داشته باشی؛ مال و مکنت آنچنانه داشته باشی، ولی اگر گناهکار باشی خوار و ذلیلی خوار هستی؛ اما اگر بندگی کنی خدا محبتت را به دل دیگران می‌اندازد.

تقوی محبت می‌آورد: «إِنَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا»؛ مردم شیخ محمد حسین زاهد را دوست داشتند؛ چرا؟ چون اهل تقوی بود.

وقتی به قبرستان ابن بابویه می‌روید، حتما به زیارت سه قبر بروید؛ شیخ صدوق؛ شیخ محمد زاهد؛ شیخ رجب علی خیاط؛ شیخ محمد حسین زاهد زندگی ساده‌‌ای داشت خیلی‌ها با اینکه ایشان را ندیده‌اند ولی محبت او را در دل دارند و این‌ها همه به خاطر تقوی است.

نمونه دیگر از صالحین:

مرحوم شیخ محمد تقی بافقی؛ ایشان وقتی کسی ایشان نگاه می‌کرد به یاد خدا می‌افتاد؛ روزی خدمت ایشان بودیم و توصیه‌ای کرد؛ آن هم چه توصیه‌ای.

ایشان فرمود: «رفقا؛ بیایید از امروز باور کنیم که یک خدایی داریم» و در این هنگام همه منقلب شدیم اگر انسان باور کند که خدایی دارد دیگر گناه نمی‌کند.

وَ لاَ تَضْرِبْنِی بِسِیَاطِ نَقِمَتِکَ؛ خدایا مرا با تازیانه عذابت مزن؛

این سیل‌ها و زلزله‌هایی که گاهی اتفاق می‌افتند، این‌ها تازیانه‌های عذاب‌اند؛

جمله ذرات زمین و آسمان

لشکر حقند گاه امتحان

این سیل و زلزله‌ها … لشکر خدا هستند؛ چرا می‌‌گویید؛ قهر طبیعت؟! کسی که توجه داشته باشد می‌فهمد که این امور عذاب است، این‌ها عذاب است و بدانیم که آسمان و زمین لشکر حق‌اند. حشرات و حیوانات هم لشکر خدا هستند اینکه می‌بینید ملخ‌ها به جایی هجوم می‌برند و.. این‌ها به امر خدا حمله کرده‌اند و لشکریان خداوند هستند.

ادامه شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان را در فایل صوتی زیر بشنوید:

 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *