تبریز| مسمومیت ۳۱ نفر در استان آذربایجان شرقی با مصرف قارچ‌های سمی

وحید شادی نیا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز با اشاره به اینکه در استان آذربایجان شرقی تاکنون ۳۱ نفر بر اثر مصرف انواع قارچ سمی دچار مسمومیت شده‌اند، اظهار داشت: از این تعداد ۵ نفر در بخش مسمومیت و یک نفر نیز در بخش آی سی یو بستری هستند.

وی با اعلام اینکه خوشبختانه تلفات جانی تاکنون در استان بر اثر مصرف قارچ سمی گزارش نشده است، گفت: مهم‌ترین ویژگی قارچ‌های سمی این است که بد بو هستند، روی درختان می‌رویند، زیر سایه درختان یافت می‌شوند، روی سطحشان دارای لکه است و دارای رنگ سیاه، قرمز و سفید هستند.

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی آذربایجان شرقی همچنین ضمن بیان اینکه کشور ایران با یکی از اقلیم‌های جغرافیایی و پوشش‌های گیاهش، از تنوع مناسب انواع قارچ‌ها برخوردار است، گفت: رویش قارچ‌های متنوع در مناطق مختلف جنگلی و کوهستانی کشور، همراه با افزایش نسبی امکانات و تمایل بیشتر مردم برای سفر و گردش، احتمال بروز مسمومیت‌های قارچی را افزایش می‌دهد.

شادی نیا خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۵۰۰ گونه قارچ کلاه‌دار از مناطق مختلف کشور گزارش‌شده است که حدود ۱۰ درصد از آن‌ها، قارچ‌های سمی و خطرناک هستند.

وی در خصوص انواع مسمومیت‌های قارچی نیز گفت: اگر مسمومیت در عرض ۲ ساعت از مصرف قارچ آغاز می‌شود، دوره بالینی مسمومیت بیمار خوش‌خیم خواهد بود ولی اگر علائم ۶ ساعت پس از مصرف شروع گردد، سیر بالینی بیمار جدی و به‌طور بالقوه کشنده خواهد بود.

سخنگوی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی همچنین با اشاره به اینکه طیف علائم ناشی از مسمومیت می‌تواند از التهاب معده و روده ساده تا مرگ گسترده باشد، گفت: علائم جدی به دنبال مصرف قارچ سمی بلافاصله رخ نمی‌دهد و ممکن است چند روز تا یک هفته طول بکشد.

وحید شادی نیا ادامه داد: تهوع و استفراغ، اسهال، شکم‌درد و تعریق از علائم زودرس مسمومیت قارچی است گه گاهی علائم مغزی مانند توهم، خواب‌آلودگی، تشنج و با بی‌قراری نیز با آن همراه می‌شود.

وی در پایان به شهروندان توصیه کرد از مصرف قارچ‌های کوهی خودداری کرده و حتماً از قارچ‌های بسته‌بندی‌شده دارای تاریخ انقضا استفاده کنند و تأکید کرد: از شهروندان درخواست می‌کنیم در صورت بروز علائم ناشی از مسمومیت با قارچ سمی سریعاً به مراکز درمانی مراجعه کرده و یا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

انتهای پیام/ ت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *