خرید دلار آزاد شد؟/ بانک مرکزی پاسخگو نیست

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اتفاقات روزهای اخیر در بازار قاچاق ارز موجب شد تا قیمت انواع ارزهای قاچاق به‌ویژه دلار، یورو، پوند و درهم رشد چشمگیری داشته و رکوردهای بالا و البته عجیبی را به‌ثبت برسانند.

این قیمت‌ها البته بعد از آن نجومی‌تر از قبل شد که خبر آمد جلسه‌ای ویژه به‌منظور تصمیم‌گیری درباره بازار ارز در ساختمان ریاست جمهوری با حضور روحانی و تیم اقتصادی (رئیس‌کل بانک مرکزی و معاون ارزی او هم در این جلسه بودند) تشکیل شده است.

ولی هنوز خبری رسمی از جلسه پاستور بیرون نیامده است اما اخبار غیررسمی حکایت از آن دارد که ظاهراً دولت با تشکیل بازار ثانویه برای دلار موافقت کرده تا از آن طریق صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را با نرخ توافقی به واردکنندگان به‌فروش برسانند.

خبرنگار تسنیم به‌منظور کسب اطلاع از جزئیات جلسه روحانی با تیم اقتصادی کابینه دوازدهم به‌خصوص رئیس‌کل بانک مرکزی و مدیران ارزی این بانک، با اکثر مدیران بانک مرکزی تماس گرفت ولی طبق روال گذشته آقایان یا جواب ندادند یا پاسخ‌دهی را به سخنگوی بانک ارجاع دادند.

البته این روش پاسخگویی مسئولان بانک مرکزی موضوع جدیدی نیست چراکه به‌لطف تصمیم‌های مدیران ارشد این بانک، سالهاست از بانک مرکزی خبری بیرون نمی‌آید جز اخبار سفارشی به رسانه‌های خودمانی!

سخنگوی بانک مرکزی هم البته عنوانی است که از چند ماه گذشته به محمدعلی کریمی مدیر روابط عمومی این بانک تعلق گرفته است ولی ایشان هم به‌دلیل مشغله‌های شدید کاری قادر به پاسخگویی نیستند!

نقد وارده به بانک مرکزی از سال‌های قبل و به‌خصوص ماه‌های اخیر این است که متأسفانه این بانک در شرایط حساس که اعلام اخبار غیررسمی آثار مستقیم روی بازار مهم ارز کشور می‌گذارد، به‌موقع عکس‌العمل نشان نداده و اطلاع‌رسانی نمی‌کند و همین باعث می‌شود اطلاعات نصفه‌ونیمه بازار و فعالان اقتصادی را سردرگم کند.

انتهای پیام/*

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *